Energetikai audit
Az épületek, intézmények valamint a hozzájuk kapcsolódó épületgépészeti rendszerek tényleges energiafelhasználásának, primerenergia- igényének megállapításához energetikai auditot kell készíteni.
Az energetikai audit a következőket foglalja magába:
- az energiafogyasztó rendszerek azonosítása;
- a tényleges energiafogyasztás meghatározása;
- a tényleges energiafogyasztás összehasonlítása a tervezett értékekkel;
- energia-megtakarítást elősegítő javaslatok készítése
Az energetikai auditnak nem feladata a pontos költség- és megtérülés-számítás, mivel azokhoz árajánlat bekérése szükséges, amelyek már a megvalósíthatósági tanulmány témakörébe tartoznak. Ugyanakkor elvárás minden energetikai audittal szemben, hogy közelítő pontossággal tartalmazzon olyan számításokat, amelyek segítségével a tulajdonos vagy más döntéshozó el tudja dönteni, hogy mely beruházásokat indítja el, illetve mely beruházásokra készíttet megvalósíthatósági tanulmányt, tanulmányokat.
Az energetikai audit az alábbi lépések szerint végezhető el:
- Az audit részeként vizsgálandó épületek azonosítása. A belső környezeti követelmények meghatározása (rendelkezésre álló adatok, vagy a helyiségek rendeltetése alapján).
- A rendelkezésre álló tervdokumentáció összegyűjtése (építészeti és gépészeti kiviteli tervek, a villamos hálózat kialakításának kiviteli tervei, műszaki leírások stb.). Tervdokumentáció hiányában az épület és gépészeti rendszerének felmérése.
- Az energiaellátó rendszerek, fogyasztási helyek azonosítása. A helyszínrajz pontosítása.
- A közüzemi, illetve üzemeltetési és karbantartási szerződések, energiafogyasztási adatok (elszámoló számlák) összegyűjtése a megelőző 3 évre vonatkozóan.
- Előzetes helyszíni felmérés; az üzemeltetőkkel, műszaki munkatársakkal való egyeztetés, az üzemeltetési tapasztalatok rögzítése.
- A tényleges fogyasztási adatok meghatározása a rendelkezésre álló számlák alapján. A fogyasztási adatok elemzése, az átlagos energiafogyasztási jellemzők meghatározása a fűtési
- hőfokhíd figyelembevételével, a lekötött mennyiségek értékelése. Az energiaköltségek elemzése, a tényleges fogyasztástól függő, illetve attól független költséghányad meghatározása.
- Az épületszerkezet és a kapcsolódó épületgépészeti és világítástechnikai rendszerek helyszíni felmérése; helyszíni mérések (a helyiség légállapot paraméterei, HMV cirkulációs idő stb.).
- A helyszíni felmérés eredményeinek kiértékelése, összegzése.
- Az épületszerkezet hőtechnikai méretezése az épület (helyiségek) tényleges rendeltetése, az érvényben lévő belső környezeti követelmények és az épületszerkezet aktuális állapota alapján.
- Az épületgépészeti rendszerek tényleges primerenergiaigényének meghatározása.
- A tényleges és a méretezési értékek összehasonlítása, az esetleges eltérések okainak feltárása.
- Az energia-megtakarítási javaslatok elkészítése. A javasolt intézkedések energetikai hatásának vizsgálata a fajlagos hőveszteség értékének, illetve az épületgépészeti és világítástechnikai rendszerek primerenergia-igényének várható változása alapján.
- A megtérülési idők vizsgálata fajlagos beruházási költségek alapján.
Szükséges mérések:
- Belső léghőmérsékletek/felületi hőmérsékletek és nedvességtartalom rögzítése adatgyűjtőkkel (több napos);
- Épületszerkezetek hőátbocsátási tényezője (tervdokumentáció hiányában) - esetenként két napos igénnyel.
- Légtömörségi vizsgálat blower -door teszt segítségével.
- Fűtési, hűtési rendszerek beszabályozottsága pl. Tour Andersson műszer segítségével (megfelelő szerelvények beépítése szükséges!!)
- Légsebességek és sebességeloszlások (Testo műszerek segítségével) illetve levegő minőség meghatározása
- Megvilágítás (Testo műszerek)
- Esetenként hőkamerával elkészített felvételek (építési/kivitelezési hibák feltárására).